Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори
Loading

Начало форум » lancia-bg.com Форуми » Полезно!




 Страница 1 от 1 [ 3 мнения ] 



Автор Съобщение
 Заглавие: Проблеми със секретни болтове
 Мнение Публикувано на: 22 Май 2011, 14:11 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 03 Ное 2010, 16:33
Мнения: 1285
Местоположение: Пловдив
Кара: Lybra Emblema 2.4
Колеги,

Темата стана доста актуална за мен на последък. Идваха няколко човека с изгубени ключове.
Нагледах се на всякакви варварски изпълнения по опити за сваляне на секретни болтове.
- опити за разпробиване
- развиване със секач или избивач
- развиване с тръбен ключ
- заваряване на желязо към болта 8O
- наваряване върху болта

Ако болта (гайката за моделите с шпилки) не е сериозно насилван може да се изработи ключ на място. Отнема около 1-2 часа обикновено. По-сложните болтове - може и цял ден да отиде. Ключа се прави от подходящ материал в зависимост дали ще се ползва само за еднократно отвиване и смяна на тези болтове (ако са повредени) или за многократно ползване и за в бъдеще.

Не правете опити да сваляте болтове без подходящия ключ/преходник. Дори да успеете, ще повредите болтовете.
В по-лошия случай ще повредите (надраскате) и джантите.
Не добре направен преходник (или позване на такъв който "почти става") може да повреди болтовете и да направи свалянето им още по-интересно.

Добре направените секретни болтове/гайки са с конусна/пирамидална глава. По този начин е много трудно да се развият без специален ключ. "Изплюват" всякакви клещи и стискачки. Върху джанти с отвор който скрива главата на болта от страни и при конусна глава - успех goodnight

По принцип го правя само на място! Колата при мен, пред цеха. Причините са 2 основни:
1. - Може да се мери. Да се видят колко са повредени болтовете и дали с един ключ ще стане и за четирите. Напасване докато легне перфектно. И да се обърка нещо, може да се реагира веднага. Всичко необходимо е на място. (необходими са 4 обикновени болта, които да заместят свалените секретни. Все пак колата да може да си тръгне и да пътува безопасно)
2. - Ключ изработен и пратен по пощата - mission impossible ... какво пречи да го поръча някой, който е харесъл ВАШИТЕ джанти? Отпечатък с пластелин и "секретността" на болтовете е вече в историята.

--------------

Смятам, че мястото на тази тема е в този раздел. Ако греша - няма да се разсърдя на никой модератор който я премести. cheers
Не си правя реклама! Работата ми е съвсем различна. Просто разполагам с машини на които направата на такива преходници се получава. Виждал съм на какво приличат хубави джанти след интервенцията със заваряването на болтовете.

_________________
Lancia Lybra 5.20, V.I.S., Автоматик, Метанов инжекцион, 154кс
Lybra SW 1.9 JTD 110кс
Punto 1.9D 60кс
Lybra SW 2,4JTD 150кс... 2 броя


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Проблеми със секретни болтове
 Мнение Публикувано на: 17 Апр 2013, 16:07 
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2013, 16:04
Мнения: 1
Кара: Lancia
здравейте интересува ме как да се свържа с Вас защото имам точно този проблем със секретните болтове


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Проблеми със секретни болтове
 Мнение Публикувано на: 17 Юни 2014, 17:59 
Offline
Експерт
Експерт

Регистриран на: 17 Сеп 2011, 10:42
Мнения: 401
Кара: Lancia
Там където си ремонтирам колата пича има няколко камъка за тресчотка с много ситни вътрешни шлици. Развиването на болта става за по-малко от 5 минути - избира се съответният камък, с помоща на чук и здраво удряне се набива върху иначе конусовидната глава на болта (която на всичкото отгоре се върти свободно) и с тресчотката се развива. Видял съм го с очите си поне 20-ина пъти с какви ли не болтове. Пак казвам - удрянето, т.е. набиването е здраво! На моите се пробвах сам и понеже ме беше жал не стана. Монтьорчето обаче го разви за по-малко от горепосоченото време. Е, надявам се, че кокошкарите няма да вдигат такъв шум вечер! :mrgreen:


Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 
 Страница 1 от 1 [ 3 мнения ] 




Начало форум » lancia-bg.com Форуми » Полезно!


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

 
 

 
Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов