Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори
Loading

Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Zeta/Phedra




 Страница 1 от 1 [ 5 мнения ] 



Автор Съобщение
 Заглавие: Zeta 2.0 turbo - Нова играчка и нови ядове :)
 Мнение Публикувано на: 11 Яну 2014, 16:16 
Offline

Регистриран на: 09 Яну 2014, 23:10
Мнения: 1
Кара: Lancia Zeta
Здравейте колеги,
От 3 дни съм горд собственик на Zeta 2.0 turbo. Доста хора ме съветваха да не си търся белята с тези турбо мотори, но колата много ми харесва като концепция и понеже попаднах на добра оферта реших да рискувам.
Изчетох къде, каквото намерих по форумите и ми беше ясно, че може да имам ядове с турбото за това реших да закарам колата на майстор преди да я купя. Машината се намираше във Велико търново а аз съм от Дупница. Тръгнах малко късно след обяд и пристигнах по тъмно. Чух се със собственика по телефона и той дойде на уговореното място. Колата изглеждаше доста добре за годините си, сравнително запазен интериор и почти без забележки отвън. Качих се да я покарам и ми направи впечатление, че скоростния лост отскача леко назад при подаване на газ. Викам си това е някой тампон на скоростите или нещо такова. Второто по-неприятно нещо беше че при ускорение се усеща леко забиване и забавяне. Пробвах да дам рязко газ при ниски обороти на 4-та и явно съединителя буксуваше. На другия ден отидохме до сервиз и майстора потвърди мойте съмнения. Питах го за турбото и той ми каза че всичко е Ок, и просто трябва да сменя съединителя.
Спазарихме се за цената и потеглих към Дупница. Зетата е с газов инжекцион и върви много добре. На магистралата след внимателно ускорение достигнах 140 и колата ги държеше без проблем. След още малко газ 180 и жена ми я хвана страх та спрях да настъпвам педала. Пътувахме нормално със 100-120км/ч и неусетно стигнахме в Дупница.
По-конфортен и стабилен автомобил не съм карал, направо си е удоволствие да се пътува на далеч.
През ноща я оставих на студено и сутринта пробвах как ще запали при минус 2. Врътнах ключа и запали от раз. Прибрах я в гаража и ми направи впечатление, че ми мирише ма изгоряло масло.
Веднага отидох на канал и погледнах отдолу. По топлия охлюв на турбото и по масления маркуч от турбото към картера имаше обилно омасляване. Изчизтих го и запалих, малко след това пак просълзи. Проверих двата имбусни болта, с който се захваща маркуча и се оказа, че се въртят на ръка. Също ми направи впечатление, че турбината е доста чиста за разлика от всичко останало по мотора. Двигателя не е мит от поне 2-3 години. Установих, че нямам катализатор а едно парче тръба, също и че задното гърне е сменено скоро и някой не е затегнал въобще скобата. На изпускателния колектор след турбото, там където се свързва с тръбата на ауспуха има два болта с пружини и те също са доста хлабави и от там излиза по малко пушек.
Затегнах всичко и извадих маркуча на студения охлюв, напипах с ръка оста и пробвах да я размърдам. Няма грам луфт, ни радиален ни аксиален. Завъртях лопатките и те се движеха съвсем безпрепятствено. Разкачих лостчето на актуатора към уейстгейта и го пробвах дали се движи. Всичко си функцйонираше нормално. След като сложих обратно маркуча, откачих този, който излиза от интеркулера и запалих колата. Форсирах, докато си държа ръката на изхода и усетих как турбото надува яко. Няма никакви гадни шумове, само леко свистене. Сглобих всичко, смених въздушния филтър и колата започна да се движи доста по-добре. Когато изгася обаче от ауспуха в продължение на няколко секунди излиза леко забележим бял пушек и мирише на изгоряло масло.
Имам няколко въпроса:
1-Проблем ли е, че нямам катализатор за работата на турбото и на мотора?
2-На какво може да се дължи този пушек? Аз си мисля или е някое уплътнение на топлия охлюв или нещо гумички на клапаните.
3-Какво масло да сложа?
Благодаря предварително и до среща на пътя :)


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Zeta 2.0 turbo - Нова играчка и нови ядове :)
 Мнение Публикувано на: 15 Яну 2014, 15:06 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 11 Мар 2011, 10:27
Мнения: 41
ако има някакви резултати пишете при мен е обилно с масло тече и има същите признаци редовно си доливам имам чувството че тече в движение


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Zeta 2.0 turbo - Нова играчка и нови ядове :)
 Мнение Публикувано на: 28 Яну 2014, 20:35 
Offline

Регистриран на: 07 Юли 2013, 11:31
Мнения: 4
Кара: LANCIA ZETA 2.0 Turbo (147Kc)
Май е обща болест и аз доливам стабилно моята мирише обаче не пуши :)


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Zeta 2.0 turbo - Нова играчка и нови ядове :)
 Мнение Публикувано на: 30 Яну 2014, 00:10 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 27 Яну 2011, 22:27
Мнения: 33
Добре дошъл в отбора.Като първо и най-важно не си хвърляй кахър за това.Определено проблем има и може да се реши, но решението е изцяло твое (всеки знае с какво разполага в джоба си).
viewtopic.php?f=39&t=33757


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Zeta 2.0 turbo - Нова играчка и нови ядове :)
 Мнение Публикувано на: 27 Апр 2018, 18:35 
Offline

Регистриран на: 27 Апр 2018, 17:51
Мнения: 1
Кара: Lancia Zeta 2.0Turbo
И моята Lancia Zeta 2.0Turbo стана "трабант". Дими и смърди на масло, понякога ми докарва на пържени картофи та се зачудих дали не са ми сложили отработено олио вместо двигателно масло. Зарових се да търся щеката на двигателя, но такава не успях да намеря. Зарових се в интернет и ето , че попаднах при вас. Е?! От турбината ли е това димене все пак?


Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 
 Страница 1 от 1 [ 5 мнения ] 




Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Zeta/Phedra


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

 
 

 
Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов