Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори
Loading

Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Lybra




 Страница 1 от 1 [ 17 мнения ] 



Автор Съобщение
 Заглавие: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 16 Авг 2017, 21:30 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 11 Апр 2013, 21:04
Мнения: 17
Кара: Lancia Lybra 1.9 JTD 115 h.p.
Добър вечер на всички форумчани, трябва ми помощ :)
Ситуацията е следната - след две седмици ме чака голям(за мен) път с колата (над 2300 км в едната посока) та какво стана:
преди месец обслужване с масла/филтри + ангренажен ремък(с ролки) и водна помпа - не излезна ефтино (то по нашата кола си е така май)
След това на море ме завари демпферната шайба (здраво тракане - чак ме беше страх да я карам, сам изчислих какво е що е ) - смениха ми я и нея.
Прибрахме се вчера от морето без проблеми, а днес през деня в града паля аз в центъра на града - светва лампа с двигателчето. Прочетох грешката - P0235. Изчистих я - светна си пак. Светва при контакт, даже не паля колата.

Знам, че има много изписано по тази тема (аз вече се обърках), пък и ми е доста притеснено сега, т.к. имам доста подготовки към пътуването.

Та моля за съвет - как да постъпя: да доверя исследването на колата на някой майстор и да се надявам, че няма да платя още 200-400 лв или мога някак сам да поизчисля в кое е проблема?
Да я покарам и пофорсирам някак за да видя някакъв проблемен шаблон на поведение?

Аз честно си се надявам, че просто ми е мръсен МАП сензора, нали е възможно? Лесно ли се сваля/чисти, или трябва да ходя при специалисти?

Общо взето ще се радвам на помощ, т.к. ми е доста криво сега преди пътуването постоянно да мисля за колата(пък и парите ща ми трябват по време на пътя).
Колата е либричка 1.9 116 коня, в Пловдив съм)


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 16 Авг 2017, 23:06 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 10 Яну 2010, 20:43
Мнения: 1319
Местоположение: София Слатина
Кара: Lancia Lybra 2.4 SW ex
Opel Corsa 1.3cdti multijet
Lancia Delta 1.6 jtdm
Кое и е скъпото на 1.9 ката?Ангренаж с ролките100лв,водна помпа 50,ако смениш абсолютно всичко ти е макс 500лв(за 2,4-700лв) просто никои маистор не проверява ролката на алтернатора.
Колкото до грешката,в търсачката първото което излиза е това:http://www.lancia-bg.com/forum/viewtopic.php?f=37&t=36826&hilit=P0235.Клапана е около 100лв

_________________
Lancia Delta 3 1.6mjet
Lancia Lybra executive 2.4jtd 140+ 2001
Opel Corsa D 1.3 cdti 55kw 2012
ЕХ:Fiat Tipo 1.6IE
ЕХ:Fiat Ritmo 105TC

http://images.spritmonitor.de/77 4079_3.png"


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 09:57 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 18 Юли 2009, 18:42
Мнения: 2870
Местоположение: Благоевград
Кара: Срам ме е да кажа... някакъв немски варел...
Общо взето за тази грешка има три варианта - най-вероятната е шибания бустерен клапан на пиербург, втората е мап сензор и третата задръстена турбина. Обърни внимание дали преди да запалиш се чува бръмчене от клапана, пробвай да го изключиш от буксата, покарай и виж какви грешки ще запише. Колкото и страшен да изглежда проблема, не е такъв който ще те остави на път. В най-лошия случай ще ти се наложи да откачиш въпросния клапан от буксата и да караш колата без управление на турбото.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 09:59 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:43
Мнения: 1538
Местоположение: Ихтиман/София
Кара: Lancia Lybra 1.9 JTD SW 105 hp
Колега не те чака малко път и моя съвет е да си смениш клапана. Аз така миналата година 2 дни преди път сменях кормилен накрайник (също непредвиден разход). Не си разваляй емоциите от пътуването заради колата. :)

_________________
Lancia Lybra 1.9 JTD SW LX - италианската S класа

Изображение

VW Golf VII 1.6TDI 110HP Lounge
Изображение


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 12:28 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 11 Апр 2013, 21:04
Мнения: 17
Кара: Lancia Lybra 1.9 JTD 115 h.p.
Колеги, много благодаря за помоща)
днес ще го видя този клапан(като го намеря), и сигурно ще го сменям, щом е вероятно да е той.
Може и МАПа да извадя да го видя колко е зле, щом ще се чувъркам в колата.
Странно, че днес в един момент спря да свети. Но после пак си светна лампата. Т.е. този клапан може да е в някакво тръгнало състояние, така ли?)
То тук в Пловдив доста сервизи ме отпращат да отвам при Георгиев (тея са голями и супер бавни), та се чудя, утре имам ходене до Панагюрище - може би мога там някой разбирач да си намеря, все пак аз съм доста далеч от практичната част на нещата :(


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 12:38 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 18 Юли 2009, 18:42
Мнения: 2870
Местоположение: Благоевград
Кара: Срам ме е да кажа... някакъв немски варел...
Колега, тоя клапан, макар и с не големи шансове за успех, е поправим (ако проблема е механичен). Моя го отварях и смазвах и изкара още година преди да сдаде съвсем. Той е елементарно електромеханично устройство за регулиране на вакуума към турбото. В тоя форум, повечето либраджии, след определено време, си стават сами майстори на колите. Особено пък за смяна на този клапан не ти трябва сервиз. Намира се отпред леко в ляво на предната греда - към него ходят два вакуумни маркуча и една букса. Държи се на два болта. В раздела има много изписано по подобни проблеми, включително го има и сниман. Мап сензора също не е голяма философия да се свали.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 14:01 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 23 Ное 2005, 10:54
Мнения: 1795
Местоположение: София 06 Подуяне
Кара: Lancia Lybra 2.4 jtd
viewtopic.php?f=37&t=36826&p=300383&hilit=%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B4%D0%B0#p300383

Има и линк към Фиат форума.

При мен се появи проблема преди 4-5 години и след описаната процедура по почистване никога не се е повтарял.

_________________
Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

Изображение - Lybra
Изображение - Alfa 147


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 14:52 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 11 Апр 2013, 21:04
Мнения: 17
Кара: Lancia Lybra 1.9 JTD 115 h.p.
Ок, намерих ги и двамата :)
Клапана още не съм го преслушал, но явно ще стигна и до него и ще видя - може и да го почистя :)
Та свалих MAP сензорчето - беше мръсничко, но не бих казал, че супер задръстено. Почистих го с отверка и кърпичка. Запалих колата без да съм вързал MAP-а към буксата и после погледнах грешките - все същащата (0235) си остана (не се добавиха нови). Изчистих грешките, сложих буксата на MAP-а и запалих - няма грешки. Свалих му буксата - пак 0235, изчистих, сложих буксата, запалих - няма грешки. Няколко паленета - няма грешки.
Според мен може да е било в него проблема. Колата върви сега на всякакви обороти, мощност не губи(но не губеше май - аз рядко(почти никога) стигам 3000 оборота).. Ще видим, ще и дам малко време да не вземе да светне пак, а там може и клапана да го преслушам тогава. Ще имам разходки по магистралата тия дни - ще пофорсирам малко и т.п.)
Много благодаря за помощта cheers cheers , темата, имам чуството, не е затворена (нещо ме съмнява, че само мръсотията по MAP-а е била проблема), но засега сме ок)


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 16:39 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 10 Яну 2010, 20:43
Мнения: 1319
Местоположение: София Слатина
Кара: Lancia Lybra 2.4 SW ex
Opel Corsa 1.3cdti multijet
Lancia Delta 1.6 jtdm
Vasil4ak написа:
(но не губеше май - аз рядко(почти никога) стигам 3000 оборота)

Не че го правя редовно,но гледам поне въднъж седмично да и давам цялата газ,леле какви са пушеци и сажди зад мен :o и ако не си пипал ЕГРа,то го затапи

_________________
Lancia Delta 3 1.6mjet
Lancia Lybra executive 2.4jtd 140+ 2001
Opel Corsa D 1.3 cdti 55kw 2012
ЕХ:Fiat Tipo 1.6IE
ЕХ:Fiat Ritmo 105TC

http://images.spritmonitor.de/77 4079_3.png"


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 17 Авг 2017, 21:33 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 11 Апр 2013, 21:04
Мнения: 17
Кара: Lancia Lybra 1.9 JTD 115 h.p.
Еми лампата си светна пак :) Очакваше се и т.к. бях на път, то усетих разликата в мощноста.
Та клапан е пред лаптопа - ще го видим, дали ще го почистя или утре нов :)
Относно ЕГР-а почетох тук доста - явно няма лошо да го запуша та да не си пълня с боклуци всичко, ама ако го правя, то това ще е след пътуването, за да ми е по-спокойно :)


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 18 Авг 2017, 00:51 
Offline
Експерт
Експерт
Аватар

Регистриран на: 13 Яну 2011, 02:31
Мнения: 469
Местоположение: Пловдив
Кара: Lancia Lybra 1.9 jtd 110 понита.
При мен, в началото като зех колата, така си светваше и гаснеше лампата с тая грешка когато и скимне.

Купих си клапана, но не беше от него - оказа се задръстен MAP.
4 години по-късно и клапана даде фира от раз. Но при него не се оправяше от самосебе си - като го смених се оправи.
Както ти е казал Станев, третия вариант е задръстена турбина.

И аз съм от Пловдив, та ако имаш нужда от помощ - пиши.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 18 Авг 2017, 10:15 
Offline
Специалист
Специалист

Регистриран на: 13 Май 2011, 18:41
Мнения: 317
Местоположение: София
Кара: Lancia Lybra 2.4 JTD 140 h.p. Executive 2001
При мен правеше същия проблем МАП сензора, свалих го да го чистя, и го убих тотално. Оказа се че вътре е някавка мемранка или пластмаска, която при почистването трябва много внимателно да се пипа.
Аз лично с контактен спрей и леко с клечки за уши, и го счупих. Грешката при счупения се появяваше когато надуе турбото.

Разрови се ако ще купуваш нов, има много заместващи от други коли. При моето търсене остановихме с човек от магазина че дори на фиат 1.3 mjet моторите са със същия клапан и той е взаймно заменяем с този на 2.4 jtd, но за 2.4 е около 100 лева ( не помня точно) а този за 1.3 мотора е 43 лева оригинален пак Бош. Вече 3-4 години карам с такъв, проблеми и разлика във вървежа нямам.

Моят мотор е 2.4 140 коня, и сложих този датчик като номер : 0261230284 , той излезна за ланчия муса, но но по един от номерата му си излзиа и за либра 2.4


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 21 Авг 2017, 12:58 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 11 Апр 2013, 21:04
Мнения: 17
Кара: Lancia Lybra 1.9 JTD 115 h.p.
И така, надявам се, че приключих)
Резултат:
Два дни до Панагюрище и обратно без турбо.
offtop: снимах тенис на маса, это снимките от единия ден, ако му е интересно на някой - https://www.flickr.com/photos/131351946@N06/albums/72157685379680073 . Не съм фотграф, така че моля не го разценяйте като реклама или нещо подобно.

Сменен Клапан Егр (май така се води). Сменен е не със Pierburg, а с чешко изделие. Момчето от магазина буквално излезна с мен и тръгна на някъде с моя клапан в ръцете.. и ми показа клапана в свойта кола (също Либра 1.9 115 коня, е гати съвпадението!). Пъхнахме моя клапан - не работи. Взех като неговия - 106 лв.
След смяна на клапана лампата не угасна (ахахах), но клпана почна да върти и да мърда, стария не реагираше въобще никак. Нито вибрации, нито се чустваше вътре нещо..
Ок, прочетох грешките - същата грешка. Погледнах показанията на MAP - 0 kPa - няма налягане там))))
Нов MAP сензор, тук отделно благодаря на колегата ReDDoG cheers - прочетох, че същия номер на Бош се слага и на алфи с нашия двигател, така че купих него - 60 лв на място, вместо 108 лева (толкова струваше сензор с мойто номерче).
Паля - лампата остана (ама надеждата също). Тръгвам - колата върви, ама върви как-то трябва, ускорява, а бе ОК всичко, само лампата. Мисля - трябва да почистя грешките.
Ама прибрах я в гаража - запалих пак - лампата не светна.
Надявам се, че това беше.
Благодаря на всички за помощта! cheers drunk


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 25 Авг 2017, 12:44 
Offline
Кандидат на HF науките
Кандидат на HF науките
Аватар

Регистриран на: 31 Окт 2007, 11:31
Мнения: 832
Местоположение: Русе
Кара: Лабрадор 2,4 JTD 140 ++
ReDDoG изключително полезно инфо, поздравления! img182

_________________
Lybra 2,4 JTD, 2002, 140HP++, ASR, 6 air,ABS,BOSE
Mapped by BO.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 26 Авг 2017, 12:37 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 16 Юли 2008, 11:56
Мнения: 2632
Местоположение: Стара Загора
Кара: ше хубава Lybra Berlina 1.8 LX bifuel :)
tyson написа:
ReDDoG изключително полезно инфо, поздравления! img182

Ба !

МАПа или работи или не работи. Мери си налягането, тва е му е задачата. В сток вариант на софтуера.
При високо налягане, вкарва колата в авариен режим. Аз досега на грешно измерващ МАП не съм попадал. Чавето чакаме да се включи, той е попадал :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Пренадува или от запекла геометрия или от скапан клапан N75.

Клапан може да сложиш от квото си искаш возило, обаче кой ще ти гарантира , че ще прави правилния вакуум ?


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 14 Дек 2017, 23:38 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 11 Апр 2013, 21:04
Мнения: 17
Кара: Lancia Lybra 1.9 JTD 115 h.p.
Та така и така..
Колата мина вече доста километри, и си въври без проблем, ускорява и т.н...

Но относително неотдавна забелязах, че след като я загася нещо бръмчи още 5-10 секунди и млъква..
Според мен е клапанчето дето го сменях и за което писах в тази тема. Клапан ЕГР или как му се вика.
Подозирам, че няма да съм първи с този въпрос - но какво е това бръмчене? Клапана май си работи, някъде по маркучите ли да търся проблеми? Или просто да сменям (пак) клапана?
Уж търсих такова нещо - но така и не разбрах от намереното дали е ок това бръмчене и защо се получава)
Ще се радвам на насоки)


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: 1.9 JTD error P0235 (помощ!))
 Мнение Публикувано на: 15 Дек 2017, 09:48 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 18 Юли 2009, 18:42
Мнения: 2870
Местоположение: Благоевград
Кара: Срам ме е да кажа... някакъв немски варел...
Бръмченето е от клапана. Това означава, че трябва да се почисти - буталцето не прави пълен ход и мембраната не затваря добре, затова е това бръмчене. При изгасено състояние, системата трябва да продължава да държи вакуум.
След време (неопределено) с това бръмчене ще бъде придружено и светването на чека (червената лампа) и съответно забиването на муцуна. Аз лично съм установявал такава връзка.


Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 
 Страница 1 от 1 [ 17 мнения ] 




Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Lybra


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта

 
 

 
Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов