Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори
Loading

Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Lybra




Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 27 Юни 2017, 23:15 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 05 Авг 2007, 10:56
Мнения: 344
Местоположение: София
Ама ръчките май и толкова не изкарват...

_________________
DEDRA 1.8 8V SW
Lybra 1.9 jtd SW


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 28 Юни 2017, 13:34 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 25 Сеп 2005, 19:28
Мнения: 2509
Местоположение: София
D. Stanev написа:
Ей, ние сме си ланчисти, но не сме ние виновни, че няма адекватен модел с който да заменим любимата Либра! Гледам една обява за Тема... даже под 20 бона взеха да се появяват... http://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?to ... ink=3vhu5n
Та нищо чудно като приключа ремонтните дейности и падне някой лев... img189 img189

На това му чупиш един фар и оставаш без кола за месец докато застрахователите могат да ти намерят заместник, евентуално. :lol:

_________________
OM642 Изображение
1NZ−FXE Изображение;
Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда
Искаш нещо от мен? Няма проблем! - Искам само да знаеш, че върша нещата БЪРЗО, КАЧЕСТВЕНО и ЕВТИНО...но имаш право да си избереш само две от трите опции! Обади ми се когато си готов с избора си!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 28 Ное 2017, 17:38 
Offline
Ентусиаст
Ентусиаст

Регистриран на: 08 Дек 2013, 09:46
Мнения: 148
Кара: Lancia Lybra 1.9 jtd
Май ще скачам на Волво S60 diesel avtomatic или D50 2.0 manual gearbox


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 01 Дек 2017, 13:15 
Offline
Чел списания
Чел списания

Регистриран на: 18 Сеп 2008, 20:00
Мнения: 60
Местоположение: София
Кара: Lancia Lybra 2.4 jtd SW EXECUTIVE
А какво ще кажете за SAAB 93 1,9 TTID 180 кс , изглежда много добра алтернатива. Някой знае ли какви са разликите при двигателя с този на Делта III 1,9 Mjet , Станев май беше писал нещо по-рано по този повод.
И по-специално съм хвърлил око на тази:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?t ... ink=5e3i3z

_________________
LANCIA LYBRA 2.4 jtd SW EXECUTIVE


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 06 Дек 2017, 00:34 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юли 2007, 10:38
Мнения: 1487
Местоположение: София, The Camp
Кара: Octavia 2016 2.0 tdi DSG
Да ви кажа само, че имах вектра Ц за 1 месец и половина с цел да я препродам, което е факт, НО... сааб 9-3 е базиран на вектра доколкото помня и треА ви кажа, че е возията е тотално дърво още на 16ка джанта. И вътре е тежка пластмасария като за среден клас лимузина от 2009та година

П.С. Днес си видях моята Либра. Карах я почти 9 години. Продадох я на един майстор дето вози латекс и всякакви лайна вътре. За 2 години ѝ е врътнал над 55000км, поддръжка никаква, само ако вече спре и тогава се прави нещо. Ангренаж не е сменян вече от почти 100000км. Днеска на студа запали от четвърт без и да изпуши даже. Карайте ги докато са им здрави ламарините. Ужасно здрави са тия либри.

_________________
2016 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Combi
2015 Peugeot Vivacity 0.05 2V
2005 Mercedes-Benz C180 Kompressor Sportcoupe LPG
1997 Citroen Berlingo 1.8 LPG
Ex: W211, 147, 159 SW, Delta GT, Dedra, Lybra SW, C2, Vectra


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 06 Дек 2017, 10:26 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 03 Фев 2014, 19:19
Мнения: 393
Кара: ex-Lancia KAPPA 2.0 16V Turbo
бензин - изключителен автомобил!

Lancia KAPPA 2.4 jtd
BMW E38, 740 i
Карайте си либрите и не се занимавайте с глупости. Който си е продал читавата либра или капа jtd - все е съжалявал.

_________________
Заклет фен на ланча капа!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 06 Дек 2017, 18:46 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 03 Фев 2014, 19:19
Мнения: 393
Кара: ex-Lancia KAPPA 2.0 16V Turbo
бензин - изключителен автомобил!

Lancia KAPPA 2.4 jtd
BMW E38, 740 i
Относно сааб 9-3 1.9 TID....

Понеже аз съм имал сааб, само, че турбо бензин - и горе-долу съм наясно със саабските дизели.... Да си кажа мнението: този вариант на дизелова 9-3 е за предпочитане пред опелския 2.2. По принцип си иска махане на вихрови клапи, ако това не е направил предишният собственик. Но имай предвид, че 9-3-ката няма нищо общо като усещане с либрата, макар да е с jtd двигател. По-твърдо вози, по-различен е кокпитът, друго усещане за кола е. Но е добър двигател. Имай предвид обаче, че само,защото става въпрос за шведска кола,поддръжката е доста по-солена от италианските еквиваленти. А не е по-добър автомобил от либрата, например.

_________________
Заклет фен на ланча капа!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 06 Дек 2017, 21:44 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юли 2007, 10:38
Мнения: 1487
Местоположение: София, The Camp
Кара: Octavia 2016 2.0 tdi DSG
Аз мисля, че тук никой няма предвид 2.2 дизела за Сааб, защото той така или иначе е от ерата на Либрите. Нали идеята е да ги сменят хората :)

_________________
2016 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Combi
2015 Peugeot Vivacity 0.05 2V
2005 Mercedes-Benz C180 Kompressor Sportcoupe LPG
1997 Citroen Berlingo 1.8 LPG
Ex: W211, 147, 159 SW, Delta GT, Dedra, Lybra SW, C2, Vectra


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 06 Дек 2017, 22:11 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 03 Фев 2014, 19:19
Мнения: 393
Кара: ex-Lancia KAPPA 2.0 16V Turbo
бензин - изключителен автомобил!

Lancia KAPPA 2.4 jtd
BMW E38, 740 i
LYBRAtor написа:
Аз мисля, че тук никой няма предвид 2.2 дизела за Сааб, защото той така или иначе е от ерата на Либрите. Нали идеята е да ги сменят хората :)


Е, при саабаджиите не е така. Ще ти кажат, че 2.2 държи механично над милион километра, ако можеш да се прежалиш да дадеш 1500 -2000 лв за горивна помпа. При сааб нещата са наполовина - едните уважават 1.9-ката, другите 2.2-ката. А пък бензиновите турбо-саабери ще ти кажат, че всичко, което не е бензин и турбо, не е сааб :lol:

Не ме разбирайте погрешно - има по-хубави, по-удобни и по-бързи коли от либрите, но.... не струват 2-3 бона. А поне три пъти повече. Та, така. Ако имате пари, и ви е омръзнала колата, която ви вози последните 5-10 години, смяната си струва, но не я правете, ако сте стипци и не ви се дават пари за коли :lol: Щото наистина jtd капите и либрите са супер непретенциозни возила, в сравнение с по-новите им еквиваленти.

_________________
Заклет фен на ланча капа!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 14 Авг 2018, 00:40 
Offline
Експерт
Експерт
Аватар

Регистриран на: 13 Яну 2011, 02:31
Мнения: 469
Местоположение: Пловдив
Кара: Lancia Lybra 1.9 jtd 110 понита.
За 4 години, сигурно за 4ти път я чета тая тема и продължавам да се назландисвам и да не мога да си харесам наследник на Либрата.
То какво ли не гледах - делти, тезиси, пежа, нови коли, стари коли, малки коли, големи коли ... - вече ме хванаха лудите.
Те и приоритетите малко се поизмениха, та към днешна дата:
- задължително да е автоматик (не робот)
- ако може да е дизел
- ако може да е седан

Знам че пълно щастие няма, за това ще държа само на автоматика
Вариантите които виждам, към днешна дата, са:
- Delta 3 - 1.8 бензин
- Opel Insignia CDTI - там май варианта е 2.0 160к
- Fiat Croma - 2.4Multijet 200к.

Изключвам Тезиса и 159-ката, тъй като са доста непрактични за в града, а за момента ми се иска колата да е 1.
От към цени:
- делата - средната цена за модела е паднала доста - ~8-10k, но топ изпълненията си търсят над 10к
- опела - 10-20к
- кромата - 4-5к

Та като видях цената на кромата, колкото и да ми е грозна, се зачудих дали не й има нещо конструктивно като проблем или просто си е евтина.
Какво мислите по въпроса с евтините кроми - скоростите и на 3те марки са еднакви, но от към двигатели нямат нищо общо.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 14 Авг 2018, 08:59 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 14 Сеп 2010, 13:22
Мнения: 1029
Местоположение: до плажа
Кара: Lancia Lybra 1.9 jtd 115 hp
Alfa romeo 147 1.9 jtdm 120hp
KoCMoHaBTa написа:
За 4 години, сигурно за 4ти път я чета тая тема и продължавам да се назландисвам и да не мога да си харесам наследник на Либрата.
То какво ли не гледах - делти, тезиси, пежа, нови коли, стари коли, малки коли, големи коли ... - вече ме хванаха лудите.
Те и приоритетите малко се поизмениха, та към днешна дата:
- задължително да е автоматик (не робот)
- ако може да е дизел
- ако може да е седан

Знам че пълно щастие няма, за това ще държа само на автоматика
Вариантите които виждам, към днешна дата, са:
- Delta 3 - 1.8 бензин
- Opel Insignia CDTI - там май варианта е 2.0 160к
- Fiat Croma - 2.4Multijet 200к.

Изключвам Тезиса и 159-ката, тъй като са доста непрактични за в града, а за момента ми се иска колата да е 1.
От към цени:
- делата - средната цена за модела е паднала доста - ~8-10k, но топ изпълненията си търсят над 10к
- опела - 10-20к
- кромата - 4-5к

Та като видях цената на кромата, колкото и да ми е грозна, се зачудих дали не й има нещо конструктивно като проблем или просто си е евтина.
Какво мислите по въпроса с евтините кроми - скоростите и на 3те марки са еднакви, но от към двигатели нямат нищо общо.


След като предаде богу дух 2.4-ката въобще не съм се замислял какво да взема... и взех Либра 1.9 115 к.с. - 2003г. след един месец дебнене и търсене.
Това на въпроса по темата - Накъде след Либра - отговора - пак Либра...
За 4 месеца съм й врътнал 8400 км. като съм сменил само масло и филтри... и зимните гуми. Потропва отпред и чакам да захладнее да я вкарам в бокса да видя какво е, ама носачи имам от старата, тампони са стабилизиращата щанга също, някоя биалета да купя и това ще е...

Общо взето - 4 години е по-млада, качеството на изработка драстично е паднало, щото сменях салона от скоростния лост назад до стоповете, но не съжалявам за избора... Пък парите, които ми излезе са 2 650 лв. с номерата и еко-таксата - за толкова пари какво друго да вземеш!
Пък сега имам 15 гуми и 13 джанти за Либра :mrgreen:

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 jtdm 120hp 2006г.
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115hp + 2003г.
Lancia Lybra SW 2.4 JTD, 134HP - Самолета! RIP - на части...


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 15 Авг 2018, 14:13 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юли 2007, 10:38
Мнения: 1487
Местоположение: София, The Camp
Кара: Octavia 2016 2.0 tdi DSG
KoCMoHaBTa написа:
За 4 години, сигурно за 4ти път я чета тая тема и продължавам да се назландисвам и да не мога да си харесам наследник на Либрата.
То какво ли не гледах - делти, тезиси, пежа, нови коли, стари коли, малки коли, големи коли ... - вече ме хванаха лудите.
Те и приоритетите малко се поизмениха, та към днешна дата:
- задължително да е автоматик (не робот)
- ако може да е дизел
- ако може да е седан

Знам че пълно щастие няма, за това ще държа само на автоматика
Вариантите които виждам, към днешна дата, са:
- Delta 3 - 1.8 бензин
- Opel Insignia CDTI - там май варианта е 2.0 160к
- Fiat Croma - 2.4Multijet 200к.

Изключвам Тезиса и 159-ката, тъй като са доста непрактични за в града, а за момента ми се иска колата да е 1.
От към цени:
- делата - средната цена за модела е паднала доста - ~8-10k, но топ изпълненията си търсят над 10к
- опела - 10-20к
- кромата - 4-5к

Та като видях цената на кромата, колкото и да ми е грозна, се зачудих дали не й има нещо конструктивно като проблем или просто си е евтина.
Какво мислите по въпроса с евтините кроми - скоростите и на 3те марки са еднакви, но от към двигатели нямат нищо общо.


Моето лично мнение, с което не ангажирам никого, е, че не е добра идея да продължаваш с дизелите, или поне доста да внимаваш с тях. Няма нищо толкова здраво като първитe ЖТД-та вече. Хората ги карат здраво дизелите на запад и като чета наляво-надясно какво става и ми се плаши окото.

Инсигниите хвърлят мотори заради оная тъпотия в картера при маслената помпа.
2.4 ЖТДМ пука глави
Делта 3 1.8 май не е лоша, но си има болести и тя доколкото виждам в раздела. А и е рядка.

Материалите като че ли са с ужасно качество на всичко ново. И като минат и едни 250000км и започва да е страшно.

Понеже предчувствам, че някой ще ме заяде, за дето минах на Мерцедес, след 2009та и техния дизел не бих купил. Има един пословичен мотор ОМ651, който е майка плаче :D

П.С. Тойота и Хонда като че ли се държат добре все още.. Може и да си харесаш нещо :)

_________________
2016 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Combi
2015 Peugeot Vivacity 0.05 2V
2005 Mercedes-Benz C180 Kompressor Sportcoupe LPG
1997 Citroen Berlingo 1.8 LPG
Ex: W211, 147, 159 SW, Delta GT, Dedra, Lybra SW, C2, Vectra


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 05 Сеп 2018, 18:51 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Юли 2007, 10:38
Мнения: 1487
Местоположение: София, The Camp
Кара: Octavia 2016 2.0 tdi DSG
Днес си видях бившата Либра. Още пренася латекс, бормашини, теракол почти 3 години. Е стана ми мъчно да го еВа. Е-класата има всичко, върви на гръм, в пари харчи същото, екстри бол ама си ми липсва италианския кош. Да взема да си купя пак освен, че останах без грам италианка заради тия Мерцедеси :( ?

_________________
2016 Skoda Octavia 2.0 TDI DSG Combi
2015 Peugeot Vivacity 0.05 2V
2005 Mercedes-Benz C180 Kompressor Sportcoupe LPG
1997 Citroen Berlingo 1.8 LPG
Ex: W211, 147, 159 SW, Delta GT, Dedra, Lybra SW, C2, Vectra


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 14 Сеп 2018, 00:30 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 03 Фев 2014, 19:19
Мнения: 393
Кара: ex-Lancia KAPPA 2.0 16V Turbo
бензин - изключителен автомобил!

Lancia KAPPA 2.4 jtd
BMW E38, 740 i
LYBRAtor написа:
Днес си видях бившата Либра. Още пренася латекс, бормашини, теракол почти 3 години. Е стана ми мъчно да го еВа. Е-класата има всичко, върви на гръм, в пари харчи същото, екстри бол ама си ми липсва италианския кош. Да взема да си купя пак освен, че останах без грам италианка заради тия Мерцедеси :( ?


По-здрав и евтин работен добитък от първите jtd няма. Ей на - капата, която взех преди година и 8 месеца, й навъртях вече 65 хил км. Да чукна на дърво - толкова безпроблемен автомобил не съм имал cheers

Решил съм - ако предаде богу дух, да търся пак дизелова либра или капа.

Иначе, и аз си взех една немска класика. Ама, тя не е за всеки ден, а само за извънградски кеф няколко пъти в месеца. :lol:

_________________
Заклет фен на ланча капа!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 14 Сеп 2018, 07:49 
Offline
Кандидат на HF науките
Кандидат на HF науките
Аватар

Регистриран на: 19 Авг 2007, 14:57
Мнения: 677
Местоположение: Перник
KoCMoHaBTa написа:

Та като видях цената на кромата, колкото и да ми е грозна, се зачудих дали не й има нещо конструктивно като проблем или просто си е евтина.
Какво мислите по въпроса с евтините кроми - скоростите и на 3те марки са еднакви, но от към двигатели нямат нищо общо.


Виж клипчето на bri4ka в youtube за Фиат Крома втора генерация.Това ми е алтернативата след Либрата.Ще се наложи да мина отново на дизел ,но ЖТД -та та са хубави.Другия вариант е едно ново турско ТИПО.?

_________________
Fiat REGATA 1.9 DS R.I.P.
Lancia LYBRA 1.8 SW LPG
Rover 25 1.4 Woman CAR


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 14 Сеп 2018, 08:47 
Offline
Ентусиаст
Ентусиаст
Аватар

Регистриран на: 12 Ное 2015, 23:34
Мнения: 110
Местоположение: Пазарджик
Кара: Lancia lybra 1.9jtd 116hp [url=http://forum-lines.ru/][img]http://forum-lines.ru/rez/ab286350.gif[/img][/url]
tzar_ivailo написа:
KoCMoHaBTa написа:

Та като видях цената на кромата, колкото и да ми е грозна, се зачудих дали не й има нещо конструктивно като проблем или просто си е евтина.
Какво мислите по въпроса с евтините кроми - скоростите и на 3те марки са еднакви, но от към двигатели нямат нищо общо.


Виж клипчето на bri4ka в youtube за Фиат Крома втора генерация.Това ми е алтернативата след Либрата.Ще се наложи да мина отново на дизел ,но ЖТД -та та са хубави.Другия вариант е едно ново турско ТИПО.?

Относно Кромата съм писал и друг път в темата Накъде след Либра , та смятам че е една много добра алтернатива особено според мен 200 коня автомат дизел,преди време попаднах на една статия в която беше споменато че кромата първоначално е била предназначена да бъде пусната като модел в гамата на ланчия и то именно като продължение на либра но по знайни и незнайни причини в последния момент решили да му налепят емблемите на фиат което наистина е жалко , заглеждал съм се по крома 1-ва генерация и според мен има доста сходен дизайн и визия с либрата и съм склонен да вярвам че този модел наистина си е бил предназначен за либра

_________________
Lancia Lybra 1.9 jtd 116 hp (шосеен бегач) Изображение


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 14 Сеп 2018, 10:27 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 03 Фев 2014, 19:19
Мнения: 393
Кара: ex-Lancia KAPPA 2.0 16V Turbo
бензин - изключителен автомобил!

Lancia KAPPA 2.4 jtd
BMW E38, 740 i
10-12 годишен автоматик, 200 коня - си е руска рулетка. Автоматиците след 2001 г ги правят да издържат по 200-300 хил км и после трябва нов или основен ремонт, ако е възможен.

Кромата "втора ръка" е евтина , защото е фиат. Иначе колата си изглежда много добре.

_________________
Заклет фен на ланча капа!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 14 Окт 2018, 20:37 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 30 Дек 2016, 17:24
Мнения: 15
Кара: Lancia Libra 1.8
И аз от известно време се чудя, какво ще е след Либрата. Спрял съм се за сега на Subaru OUTBACK H6 3.0. Доста четох, покарах и разучих. Определено обаче, Либрата ще ми липсва......


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 15 Окт 2018, 15:21 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 23 Ное 2005, 10:54
Мнения: 1795
Местоположение: София 06 Подуяне
Кара: Lancia Lybra 2.4 jtd
Моята я изпратих в петък, след 10 години вярна служба.
Добре поне че я взе приятелка, фенка-алфистка.

Та ще си я виждам от време на време.

За сега ще тъкалям зафирата като семейна кочина, и Алфата като не ми е на кеф , за повдиганена настроението :)

_________________
Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

Изображение - Lybra
Изображение - Alfa 147


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Накъде след Либра?
 Мнение Публикувано на: 08 Ное 2018, 14:18 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 18 Юли 2009, 18:42
Мнения: 2870
Местоположение: Благоевград
Кара: Срам ме е да кажа... някакъв немски варел...
Общо взето, няма достоен заместник на либрата. Аз се опитвам да я замествам с Опел и Делта 3, но макар 2 да е повече от 1, не се получава. Едната има обема, а другата вървежа на либрата, но са две различни коли, а при Либра го имах 2 в 1!
Делтата, не че е лоша, но е по-нисък клас автомобил, па макар и бутиков...
Извод: ЛИБРАТА Е НЕЗАМЕНИМА - НЯМА АНАЛОГ!!!


Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 
 Страница 17 от 20 [ 392 мнения ] Отиди на страница Предишна  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Следваща




Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Lybra


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта

 
 

 
Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов