Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори
Loading

Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Lybra




Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 04 Мар 2014, 20:43 
Offline
Кандидат на HF науките
Кандидат на HF науките
Аватар

Регистриран на: 31 Окт 2007, 11:31
Мнения: 832
Местоположение: Русе
Кара: Лабрадор 2,4 JTD 140 ++
Карал съм я и с масло за 160лв., както и със сегашното за 80-90лв. Все тая, стига да не е някой върл ментак, по-важното е да го има на щеката ;) Все пак да не е ставала кола.

_________________
Lybra 2,4 JTD, 2002, 140HP++, ASR, 6 air,ABS,BOSE
Mapped by BO.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 04 Мар 2014, 22:07 
Offline
Ентусиаст
Ентусиаст

Регистриран на: 31 Мар 2007, 00:14
Мнения: 141
Местоположение: София
Кара: Fiat Marea liberty sw (the ex)
Lancia Lybra SW 1.9 jtd 115
А на колко се сменя? Аз досега (с предните коли на 75% от давания пробег). С либрата мисля да е на 8-10 резервоара, или 10-12 месеца (първото, което настъпи и да имам "запас" да го направя в удобно за мен време)

sided on-screen, relying on auto correction


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 05 Мар 2014, 11:55 
Offline
Кандидат на HF науките
Кандидат на HF науките

Регистриран на: 28 Юли 2009, 10:14
Мнения: 621
Местоположение: София
Кара: Lancia Lybra SW 2,4 jtd
На 1 година или на 7-8К км. освен ако не е някое long life маслко, което по етикет кара 15-20К км. Него можеш и на 12-13К км да смениш. С тази запрешена атмосфера в България ( в градовете основно) по-добре е преди 10К или на всяка година.

_________________
Lancia Lybra 2.4 jtd
Изображение


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 05 Мар 2014, 13:17 
Offline
Чел списания
Чел списания

Регистриран на: 28 Авг 2007, 16:17
Мнения: 53
Местоположение: Пловдив 01 Централен
Кара: Lancia Lybra SW 1,9JTD - 2003г.
Lancia Ypsilon Momo Design 1,3MJet - 2008г.
july`s написа:
А на колко се сменя? Аз досега (с предните коли на 75% от давания пробег). С либрата мисля да е на 8-10 резервоара, или 10-12 месеца (първото, което настъпи и да имам "запас" да го направя в удобно за мен време)

sided on-screen, relying on auto correction


Според експлоатационната книжка маслото на двигателя се сменя през 20 000км или една година - което настъпи първо. Аз си сменям маслото - масло, маслен, въздушен и филтър купе през 10 000км (около 2 пъти в годината - ползвам масло 5W40). При високото сярно съдържание на дизеловото гориво в България, пробега от 20 000км е прекалено голям, защото серните съединения отделяни при горенето изчерпват по-бързо добавките в маслата и водят до по-бързо окисление. Въздушния и филтъра на купето ги сменям поради многото "прахоляк".


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 05 Мар 2014, 15:20 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 25 Сеп 2005, 19:28
Мнения: 2509
Местоположение: София
Miroslav написа:
july`s написа:
А на колко се сменя? Аз досега (с предните коли на 75% от давания пробег). С либрата мисля да е на 8-10 резервоара, или 10-12 месеца (първото, което настъпи и да имам "запас" да го направя в удобно за мен време)

sided on-screen, relying on auto correction


Според експлоатационната книжка маслото на двигателя се сменя през 20 000км или една година - което настъпи първо. Аз си сменям маслото - масло, маслен, въздушен и филтър купе през 10 000км (около 2 пъти в годината - ползвам масло 5W40). При високото сярно съдържание на дизеловото гориво в България, пробега от 20 000км е прекалено голям, защото серните съединения отделяни при горенето изчерпват по-бързо добавките в маслата и водят до по-бързо окисление. Въздушния и филтъра на купето ги сменям поради многото "прахоляк".

Какво е количеството на сярата в горивата в България?

_________________
OM642 Изображение
1NZ−FXE Изображение;
Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда
Искаш нещо от мен? Няма проблем! - Искам само да знаеш, че върша нещата БЪРЗО, КАЧЕСТВЕНО и ЕВТИНО...но имаш право да си избереш само две от трите опции! Обади ми се когато си готов с избора си!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 05 Мар 2014, 15:35 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 18 Юли 2009, 18:42
Мнения: 2870
Местоположение: Благоевград
Кара: Срам ме е да кажа... някакъв немски варел...
...на сярата не знам, ама на водата е бая :lol:


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 05 Мар 2014, 15:53 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 28 Апр 2005, 12:42
Мнения: 1386
Местоположение: София
Кара: Lancia
BO написа:
Miroslav написа:
july`s написа:
А на колко се сменя? Аз досега (с предните коли на 75% от давания пробег). С либрата мисля да е на 8-10 резервоара, или 10-12 месеца (първото, което настъпи и да имам "запас" да го направя в удобно за мен време)

sided on-screen, relying on auto correction


Според експлоатационната книжка маслото на двигателя се сменя през 20 000км или една година - което настъпи първо. Аз си сменям маслото - масло, маслен, въздушен и филтър купе през 10 000км (около 2 пъти в годината - ползвам масло 5W40). При високото сярно съдържание на дизеловото гориво в България, пробега от 20 000км е прекалено голям, защото серните съединения отделяни при горенето изчерпват по-бързо добавките в маслата и водят до по-бързо окисление. Въздушния и филтъра на купето ги сменям поради многото "прахоляк".

Какво е количеството на сярата в горивата в България?


Едно към кесим е съдържанието. На едни им е много сярата, на други им е малко и не смазва достатъчно елементите в горивната система... абе колкото ни е угодно- толкова. cheers

_________________
LYBRA 2,4JTD 135HP


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 05 Мар 2014, 20:20 
Offline
Кандидат на HF науките
Кандидат на HF науките
Аватар

Регистриран на: 31 Окт 2007, 11:31
Мнения: 832
Местоположение: Русе
Кара: Лабрадор 2,4 JTD 140 ++
Защо бутате Борко по теми, на които ще Ви хване на къс пас :)

_________________
Lybra 2,4 JTD, 2002, 140HP++, ASR, 6 air,ABS,BOSE
Mapped by BO.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 05 Мар 2014, 21:08 
Offline
Чел списания
Чел списания

Регистриран на: 28 Авг 2007, 16:17
Мнения: 53
Местоположение: Пловдив 01 Централен
Кара: Lancia Lybra SW 1,9JTD - 2003г.
Lancia Ypsilon Momo Design 1,3MJet - 2008г.
tyson написа:
Защо бутате Борко по теми, на които ще Ви хване на къс пас :)


Няма нищо лошо да научим по нещо, все пак затова е повдигнат въпроса.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 06 Мар 2014, 22:43 
Offline
Експерт
Експерт

Регистриран на: 17 Сеп 2011, 10:42
Мнения: 401
Кара: Lancia
:D
BO написа:
Miroslav написа:
july`s написа:
А на колко се сменя? Аз досега (с предните коли на 75% от давания пробег). С либрата мисля да е на 8-10 резервоара, или 10-12 месеца (първото, което настъпи и да имам "запас" да го направя в удобно за мен време)

sided on-screen, relying on auto correction


Според експлоатационната книжка маслото на двигателя се сменя през 20 000км или една година - което настъпи първо. Аз си сменям маслото - масло, маслен, въздушен и филтър купе през 10 000км (около 2 пъти в годината - ползвам масло 5W40). При високото сярно съдържание на дизеловото гориво в България, пробега от 20 000км е прекалено голям, защото серните съединения отделяни при горенето изчерпват по-бързо добавките в маслата и водят до по-бързо окисление. Въздушния и филтъра на купето ги сменям поради многото "прахоляк".

Какво е количеството на сярата в горивата в България?


Слушам, сър!
Максимум 10 ppm, сър.
Обикновено 7-9 ppm, сър.
И бензина и дизела, сър. :D
Гарантирам, ако не е кръщавано и е от Лукойл, сър! cheers


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 06 Мар 2014, 22:54 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 12 Окт 2010, 19:13
Мнения: 377
Местоположение: Пловдив
Кара: Alfa Romeo 147
Да се върна аз на темата за масло .... та мнения за Total Quartz 9000 5w40
И някой ако е ползвал услугите на този сайт да сподели мнение, ако може. http://maslo1.com/

_________________
Изображение
раскрутка сайтов


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 06 Мар 2014, 23:12 
Offline
Експерт
Експерт

Регистриран на: 17 Сеп 2011, 10:42
Мнения: 401
Кара: Lancia
DZATARA написа:
Всички масла, имат някакъв определен вискозитет при определена температура. Точно на температурата при която ги класифицират, да речем всички с индекс 40 имат еднакъв или приблизително еднакъв вискозитет. Интересното е какво става под и над нея. Ако сравняваме полусинтетика с пълна такава, пълната синтетика под тая температура е по-рядка от полусинтетиката, а над тая температура е по-гъста от нея. Тоест при екстремни натоварвания с високи температури пълната синтетика си е за предпочитане отвсякъде. За предпочитане е и при студено палене - особено зимата стартера ти ще върти значително по-лесно и пъргаво, отколкото с полусинтетика или минерално.

Но това е само малка част от картинката. Освен вискозитет маслата имат и други качества все пак. На това "от толкова до толкова километра с това масло" имаш право да вярваш, само ако го видиш в сайта на производителя на конкретния двигател. Иначе са приказки наизуст. Ако двигателя е в нормално техническо състояние (нормални луфтове и система за мазане, поддържаща налягане в нормите за тоя двигател), поне при произведените в последните 30 години двигатели няма нищо по-добро от пълната синтетика, освен ако двигателя няма някакви негови си конструктивни особености, но това е рядкост. После, ако 5W40 ти е рядко, пълна синтетика има и 5W50, че и 10W60


И да и не. Защото синтетичното масло, най-грубо казано, е една "космата" молекула, която когато е студена е свита, ерго вътрешното триене е по-малко и вискозитета съответно по-нисък (щото той точно това триене мери). Когато се загрее, молекулата се "наежва" и почва доста сериозно да се закача с останалите космати топки (молекули) и вискозитета се увеличава, защото се увеличава триенето. Обаче ако качеството на синтетиката е добро, то тогава маслото ще изкара без проблем до посоченото за смяна време, но ако не е ще се наложи да се смени по-раничко - молекулите на лошокачествената синтетика губят много по-бързо свойството си да се свиват и разперват от температурата. Как да го познаем това хубавото масло - ми не знам. Може би по цената, но това важи за белите държави, при нас...хм. Отделно само базовото масло не прави маслото масло... :D Има един куп добавки, които по-евтиното масло може да ги няма, въпреки, че базата е една и съща - пак се определя от цената. Например 5W 30 в повечето случаи е по-скъпо от 5W 40, защото новите автомобили, особено дизелите (основно заради мазането на турбото) се посочват с такова масло от производителя и съответно там се влагат повече присадки - и като качество и като количество, докато базовото масло 5W 40 е по-добро. Още тези цифри - 5 и 40 отговарят на определен вискозитет (по Енглер), т.е. те са индекси, които обхващат диапазон от стойности на вискозитета - например, но само пример, 5 отговаря на вискозитет от 2,1 до около 4. Ся може да си купиш синтетика в долния край или в горния край -пак ще е 5W! Същото е за индекса 40, дори там по памет разликата е още по-голяма от сорта на 15 и 21 градуса Енглер (не претендирам за точни числа - важна е идеята). Пак си някъде между двете числа или границите на интервала...Ще кажеш - Нали това имам впредвид, че стойностите са близки!? Да ама горния интервал на 0W е в случая от примера 2.1. Сещаш се вече за цената и качеството. Друг е въпроса, че чисто технически пълна синтетика няма - винаги има до 20% минерално масло, защото няма синтетика която сама да покрие изискванията към маслото. И тук започваме друга тема - колко е синтетиката в пълната синтетика и още по-интересното - колко е в полусинтетиката, щото там са доста размити границите...

Според мен маслото просто трябва да е истинско. Какво имам впредвид? Проблема с мазането е решен мнооого отдавна и според мен едно регулярно масло без изгъзици ще върши прекрасна работа, но да е истинско. Ако пък има определен бюджет и се вместваш в него - може да се избира между няколко вида и така. Все ми се струва, че е по-важно да няма запушени повдигачи, износени разпределителни валове и лагери и т.н, т.е. за да не става това маслото просто трябва да се сменя навреме. Ако се вземе по-евтинко - по-често.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 12 Мар 2014, 18:22 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 12 Окт 2010, 19:13
Мнения: 377
Местоположение: Пловдив
Кара: Alfa Romeo 147
Да кажа, че колата вече е с Total Quartz 9000 5w40 .

:auto:

_________________
Изображение
раскрутка сайтов


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 12 Мар 2014, 19:19 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 25 Сеп 2005, 19:28
Мнения: 2509
Местоположение: София
NoFeArr написа:
Да кажа, че колата вече е с Total Quartz 9000 5w40 .

:auto:

Честито. Едно такова, гордо звучи.
Все едно си чакал приятелката ти да навърши пълнолетие за разни неща, които са забранени иначе от закона. :mrgreen:

_________________
OM642 Изображение
1NZ−FXE Изображение;
Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда
Искаш нещо от мен? Няма проблем! - Искам само да знаеш, че върша нещата БЪРЗО, КАЧЕСТВЕНО и ЕВТИНО...но имаш право да си избереш само две от трите опции! Обади ми се когато си готов с избора си!


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 12 Мар 2014, 22:08 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 12 Окт 2010, 19:13
Мнения: 377
Местоположение: Пловдив
Кара: Alfa Romeo 147
ХАХАХАХА :D Не колега, не е гордо, просто по-горе повдигнах темата, за масло за този двигател и сега мисля, че е редно да напиша в крайна сметка какво масло съм сложил.

_________________
Изображение
раскрутка сайтов


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 12 Мар 2014, 22:36 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 14 Сеп 2010, 13:22
Мнения: 1029
Местоположение: до плажа
Кара: Lancia Lybra 1.9 jtd 115 hp
Alfa romeo 147 1.9 jtdm 120hp
NoFeArr написа:
Да се върна аз на темата за масло .... та мнения за Total Quartz 9000 5w40
И някой ако е ползвал услугите на този сайт да сподели мнение, ако може. http://maslo1.com/


аз сега съм такова от същото място от около месец, само че колата не пали по други причини. Мнение за сега нямам. За Пунтьо взех и 10/40 и в събота-неделя го сипвам.

п.п. късно виждам темата...

_________________
Alfa Romeo 147 1.9 jtdm 120hp 2006г.
Lancia Lybra SW 1.9 JTD 115hp + 2003г.
Lancia Lybra SW 2.4 JTD, 134HP - Самолета! RIP - на части...


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 14 Окт 2014, 23:06 
Offline
Чел списания
Чел списания
Аватар

Регистриран на: 06 Мар 2014, 20:17
Мнения: 80
Местоположение: Пловдив
Кара: Lancia Lybra 1.9JTD 105
От март до сега врътнах 10000 км. и предстой смяна на маслото.Сипаха ми Total Quartz 10W40 и за тези километри доколкото мога да определя е паднало с около 1мм на щеката.Не съм доливал.Реалните километри на колата: 290000.

Виждам че е "волна програма" и всеки налива каквото си иска.Не са проблем парите за маслото, важното е всичко да си е както трябва.

Въпрос 1: На тези километри може ли 5W40 или да си слагам 10W40?
Въпрос 2: На 10000 или на 20000 км. да сменям?


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 15 Окт 2014, 08:33 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 16 Юли 2008, 11:56
Мнения: 2632
Местоположение: Стара Загора
Кара: ше хубава Lybra Berlina 1.8 LX bifuel :)
И на двата въпроса едно мнение няма да намериш. Всеки си знае неговото.

Моето е:
1. Може
2. макс 10к., а този тотал на около 8к. Аз сменям инео мц3 на 8к.


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 15 Окт 2014, 12:08 
Offline
Чел списания
Чел списания
Аватар

Регистриран на: 06 Мар 2014, 20:17
Мнения: 80
Местоположение: Пловдив
Кара: Lancia Lybra 1.9JTD 105
Точно него пак гледах, минавам на 5W40. Така или иначе идва и зимата.До пролетта пак ще е за смяна и ще имам наблюдения дали го "похапва".


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Предстои смяна на масло ПОМАГАЙТЕ!!!!
 Мнение Публикувано на: 15 Окт 2014, 13:14 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 28 Апр 2005, 12:42
Мнения: 1386
Местоположение: София
Кара: Lancia
9199 написа:
От март до сега врътнах 10000 км. и предстой смяна на маслото.Сипаха ми Total Quartz 10W40 и за тези километри доколкото мога да определя е паднало с около 1мм на щеката.Не съм доливал.Реалните километри на колата: 290000.

Виждам че е "волна програма" и всеки налива каквото си иска.Не са проблем парите за маслото, важното е всичко да си е както трябва.

Въпрос 1: На тези километри може ли 5W40 или да си слагам 10W40?
Въпрос 2: На 10000 или на 20000 км. да сменям?


Моята е на малко над 250 000,карам я в 0/40. Не мърда на пръчката, сменям го между 10 и 12 000км.

_________________
LYBRA 2,4JTD 135HP


Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 
 Страница 12 от 13 [ 243 мнения ] Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Следваща




Начало форум » Ремонти, подобрения и проблеми » Lybra


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта

 
 

 
Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов