Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори
Loading

Начало форум » lancia-bg.com Форуми » Полезно!




Автор Съобщение
 Заглавие: Консултации - как да се справим през зимния период
 Мнение Публикувано на: 13 Окт 2004, 11:37 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 27 Сеп 2004, 13:39
Мнения: 336
Местоположение: София
Здравейте колеги! :D
Скоро ще започне зимния период, и с него и проблемите които го съпътстват...
Предлагам тук да събираме мнения и съвети как да преодолеем студа и да запазим нашите "любимки" до следващата пролет.
Пример:
- какви анти замръзващи препарати използвате за ключалки и уплътненията на вратите.
- какви течности за чистачки, антифриз
- спрей против изпотяване на стъклата от вътре, против замръзване от вън
- какви зимни гуми и т.н.

Аз например за ключалките използвам една течност на "Jonson & Jonson" - но за уплътненията нямам решение. Течност за чистачките от ОМВ, но незнам какъв антифриз да сложа за охладителната система. Доволен съм от зимните гуми на "Debica" мисля да си взема две нови и миналогодишните да ги сложа за задни.

Очакваме вашите мнения :wink:

_________________
Изображение
Lancia Delta II 1.6 835С1000


Върнете се в началото 
 Заглавие: bau
 Мнение Публикувано на: 13 Окт 2004, 15:51 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 04 Окт 2004, 14:50
Мнения: 28
Местоположение: София
не знам за вас но аз задължителна слагам четката за сняг шансовия инструмент и едно малко брадве 2 одеяла и 1.5литра антифриз в багажника...Ползвам от доста време FULDA зимно време Crystal Montero лятно Linnero... не мога да ги сравнявам защото само в самото начало имах едно Кумхо гуми койот бяха като тефлон летни и точно след 6 месеца ги смених....


Върнете се в началото 
 Заглавие: Вериги
 Мнение Публикувано на: 13 Окт 2004, 16:03 
 
Миналата зима на няколко пъти затъвах прилично. Веригите са си необходимо нещо.


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 13 Окт 2004, 16:30 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 27 Сеп 2004, 22:33
Мнения: 3619
Местоположение: София
Кара: Lancia Ypsilon 1.2 16v 2006 , Jeep Grand Cherokee 4.7 '99
Сещам се за ключалките...с тия спрейчета които са и течна смазка и обезмасляващи и контактен спрей се пръскат и трябва да няма п роблеми 8)


Върнете се в началото 
 Заглавие: И аз да кажа....
 Мнение Публикувано на: 13 Окт 2004, 17:01 
 
Аз почвам със смазването на колата, мажа обилно ключалките на вратите с парафин - държи цялата зима, след което два поредни пъти през един ден мажа всички уплътнения на вратите, за да не залепват, напукват и т.н. от студа, после отивам на канал и пръскам обилно с ВД всички гумени части, уплътнения и накрайници по предницата, защото миналата зима се скъсваше от стържене-свивали се.
За гумите-купих вече две зимни-Дебика, но все още не съм ги сложил - смятам че е рано, другата седмица ще купя още две и ще ги сложа вече най вероятно. Предните са 165/70/14, задните ЩЕ бъдат 175/70/14.
По неволя трябва да сменям термостат, антифриза ще го сменям в събота-имам час за вакуумна промивка на системата.
И най-накрая-Nas/tm ме убеди да сложа масло Кастрол. Винаги преди всяка зима, независимо от времето на експлоатация на маслото, го сменям.
И така.....остана само да си взема от някъде комплект за чистене и стъргане на сняг, че фонокартата ми от миналата година се счупи.... :lol:
Пожелавам безавариино и приятно шофиране по мекия и безшумен сняг :lol: :lol: :lol: :lol:


Върнете се в началото 
 Заглавие: Дедричката е почти готова.
 Мнение Публикувано на: 13 Окт 2004, 18:04 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 26 Сеп 2004, 20:13
Мнения: 5736
Местоположение: София
Кара: Lybra SW 2.4 JTD Executive
Аз за тази зима съм готов. Зимните гуми вече са складирани вкъщи на топло, като през лятото ги държах на хладно във мазето на баща ми. Най-важно е гумите да се съхраняват както трябва, т.е. през лятото зимните на студено, а през зимата летните на топло. Иначе имате нова гума със прецакани свойства на каучука и там каквото има в тях. За зимни гуми съм се спрял на Ласа Сноууей 2 (турски), смес от няколко вида каучук и силикон. Карах ги миналата зима и съм много доволен. Брат ми ги кара същите и на Мерцерес 190, като задни. Тези от вас който са карали Мерцедес зимата знаят за какво става дума. Той също е много доволен от гумите. Единственят минус е, че не са от най-евтините на пазара. Но определено си личи намесата на гиганта Бриджстоун, които притежават завода на Ласа вече 15 години.
За задни съм избрал и ще карам вече 3-та зима регенератки на Мишелин, правени в Германия със оригиналната шарка. Размерът и на двете оси е този, който предписва производителя на автомобила - 175/65/14 - 82Т.
Ремък, ролка, масло, филтри смених пред Италфеста. Антифриза ми е на -28, смятам да го концентрирам малко тия дни. Преди 2 седмици сменях и спирачна течност и цилиндъче (12 лв) на заден десен барабан.
Вчера ми се прецака нещо централното и не ми се оключва шофьоррката врата, кето е адски гадно, но чакам да спре дъжда и ще я оправя...
А за другите неща досега не съм прилагал никакви препарати, нито са ми замръзвали ключалки нито са ми залепвали врати. Веднъж само аз се прецакаш и измих колата във един студ някъде към -15 беше и после замръзна цялата, но проблема си беше във мен. А иначе едно съветче от мен, след като паркирате оставете отворени вратите на колата за да се уравновеси температурата в колата с тази навън, така после няма да се разтапя снега по колата и да влиза по уплътненията и да залепва!
За чистачките слагам каквото ми падне обикновено някой препарат от някоя бензиностанция, но винаги във съотношение много препарат, и по-малко вода... Винаги става, проблема е че излиза скъпо :oops:.

Ами това е, ако се сетя още нещо ще пиша...

п.с. Разбира се всичко което написа колегата Капоеира също. Плюс на дълъг път пълен резервоар бензин и пълна бутилка газ. Никога не се знае къде и защо би ви се наложило да пренощувате! А да и има едни така наречени "течни вериги" (спрей) един колега каза че вършели прекрасна работа, проблема е че са скъпи и ефекта е 5 - 6 км.

Хайде лека и безаварийна зима. :lol: :lol: :lol:

_________________
Изображение
Lancia Lybra SW Executive, 2.4JTD, 150 hp, 841C000 '03 Изображение
Lancia Kappa Coupe, 2.0t 16v, 205 hp, 838A4000 '97
Lancia Kappa, 2.0, 145 hp, 838A1000 '95
Lancia Dedra, 1.6, 90 hp, 159B9000 '94
Lancia Dedra, 1.6, 90 hp, 835A1000 '91
Изображение
ИзображениеИзображение


Върнете се в началото 
 Заглавие: Re: Дедричката е почти готова.
 Мнение Публикувано на: 13 Окт 2004, 19:26 
 
mariobg написа:
......А за другите неща досега не съм прилагал никакви препарати, нито са ми замръзвали ключалки нито са ми залепвали врати.


Браво на колегата Мариобг, само имам една забележка, не става дума за "залепване " на врати, а за едно много характерно "храсссссс", като отвориш сутрин вратата - точно това скапва / напуква и съотв. в последствие пада / уплътнението. Това го знам от родната казарма / що парафин съм изтъркал по пустите му уазки......м... му ст...../......
Искам да ви кажа, че миналата зима се сетих за тоя казармен "багер" и го "споделих" с моята Темпра - за цялата зима вратата си я отварях с кутре едва ли не........а аз мислех че ротния се е еб.. с мен
Пробвайте, не е трудно и не е играчка кой знае каква.


Последна промяна Гост на 14 Окт 2004, 10:41, променена общо 1 път

Върнете се в началото 
 Заглавие: Грижа за чистачките през зимата!!!
 Мнение Публикувано на: 14 Окт 2004, 10:39 
 
Колеги, сетих се нещо важно за чистачките през зимния период.
За да не ви се скапват перата, вечер, след като "приспите" автомобила си, или вдигайте чистачките, или слагайте под перата някакъв ограничител, за да не ги сварите залепнали на сутринта. Това, както може би повечето от вас знаят, е много вредно за перата - скапва ги много бързо и съответно в последствие губят почистващите си качества.


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 14 Окт 2004, 17:56 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 27 Сеп 2004, 13:39
Мнения: 336
Местоположение: София
Цитат:
И най-накрая-Nas/tm ме убеди да сложа масло Кастрол. Винаги преди всяка зима, независимо от времето на експлоатация на маслото, го сменям.

Наистина съм най-доволен от това масло, но си има и цената де...

Цитат:
Веднъж само аз се прецакаш и измих колата във един студ някъде към -15 беше и после замръзна цялата, но проблема си беше във мен.

Колко пъти съм влизал и излизал през багажника, не мога да ти опиша :shock: :shock:
Ама като не мога да понасям да ми е мръсна колата, или пък да е цялата в сол и лед, и винаги тичам в автомивката, и после се почва една .... ха ха :D

_________________
Изображение
Lancia Delta II 1.6 835С1000


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 18 Окт 2004, 13:56 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 04 Окт 2004, 14:50
Мнения: 28
Местоположение: София
много ли е важно да сменя маслото на колата преди зимния сезон,смених го пролета и сега е на около 5000 някакси чувствам се преебан ако се наложи да го източа преди поне 8-9хил. а и покрай моя разход на антифриз сега зимата ще се видя в чудо. Още не мога да проумея къде тече специално закарах колата на село да стой в гаража 3 дни и капка вода не падна даже поработи 2-3 часа на празен ход там и пак...


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 18 Окт 2004, 14:11 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 27 Сеп 2004, 13:39
Мнения: 336
Местоположение: София
Capoeira написа:
много ли е важно да сменя маслото на колата преди зимния сезон,смених го пролета и сега е на около 5000 някакси чувствам се преебан ако се наложи да го източа преди поне 8-9хил.


Ako маслото е 10W40 няма за какво да го сменяш преди да си навъртял нужните километри за смяна, то е всесезонно масло

_________________
Изображение
Lancia Delta II 1.6 835С1000


Върнете се в началото 
 Заглавие: и от мен нещо
 Мнение Публикувано на: 18 Окт 2004, 21:58 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист

Регистриран на: 01 Окт 2004, 13:38
Мнения: 3637
Местоположение: Варна
Споменаха се гумите DEBICA и LASSA, опитал съм ги и двете, според мен DEBICAта са осезаемо по-добри. Имам и 2 Kormoran за тях просто ще замълча!:)
Течността за чистачките: често сипвам във водата, ракия-първак (другата е ценна!!!) и чаена лъжичка прах за пране (верото се пени!).
Купих и изпробвах спрей против изпотяване на стъклата - набутах се! Ефект никакъв! Може и да съм случил менте но...
Уплътненията на вратите мажа с глицерин.
Фонокартата е задължителна! :wink:


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 18 Окт 2004, 22:19 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 26 Сеп 2004, 20:19
Мнения: 386
Местоположение: София
Цитат:
Уплътненията на вратите мажа с глицерин.
Много голяма грешка. Не мажете никога нищо пластмасово или гума с глицерин ако искате да го запазите. Глицерина е най просто казано тривалентен алкохол, вярно е че не замръзва и изглежда мазен, но тотално скапва гумата и пластмасата. Гумени уплътнения мазани с глицерин стават твърди и сухи и губят еластичността си, а платмасата изсъхва и остарява много по-бързо. За ключалки върши перфектна работа. Има го в антифриза обаче там е разтворен и далеч в по-малки количества.

_________________
ИзображениеAlfa Romeo 156 SW 2,4 JTD
EX Dedra 2.0 ie LS


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 19 Окт 2004, 22:15 
Offline
Виждал Lancia
Виждал Lancia

Регистриран на: 04 Окт 2004, 14:50
Мнения: 28
Местоположение: София
nas ™ написа:
Capoeira написа:
много ли е важно да сменя маслото на колата преди зимния сезон,смених го пролета и сега е на около 5000 някакси чувствам се преебан ако се наложи да го източа преди поне 8-9хил.


Ako маслото е 10W40 няма за какво да го сменяш преди да си навъртял нужните километри за смяна, то е всесезонно масло

15W40 e минерално...


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 19 Окт 2004, 23:14 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист
Аватар

Регистриран на: 29 Сеп 2004, 10:01
Мнения: 1223
Местоположение: София
Кара: л ex Lancia Lybra 2.4 Jtd Intensa
ex Fiat Punto MK2 Srorting 6Speed 1.2 16V
По-принцип най-добрия вариант според мен е полусинтетичното масло,но след като си с минерално пак не е необходимо да го сменяш преди пробега 8-10хиляди заради сезоните :roll: :!: :!:Това е моето скромно мнение разбира се :wink:


Върнете се в началото 
 Заглавие: течен парафин
 Мнение Публикувано на: 20 Окт 2004, 13:05 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист

Регистриран на: 01 Окт 2004, 13:38
Мнения: 3637
Местоположение: Варна
Цитат:
Уплътненията на вратите мажа с глицерин.
Много голяма грешка.


ОК ще те послушам. А за течния парафин нещо ще кажеш ли?


Върнете се в началото 
 Заглавие: е де...
 Мнение Публикувано на: 01 Ное 2004, 21:43 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист

Регистриран на: 01 Окт 2004, 13:38
Мнения: 3637
Местоположение: Варна
Ама нищо не казахте за течния парафин!:(
...и има ли го в аптеките или ... къде го продават?


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 01 Ное 2004, 21:59 
Offline
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: 26 Сеп 2004, 20:19
Мнения: 386
Местоположение: София
Цитат:
А за течния парафин нещо ще кажеш ли?
Не вреди на пластмасите и гумите може да се използва, придава супер блясък обаче събира много прахоляк по таблото :?

_________________
ИзображениеAlfa Romeo 156 SW 2,4 JTD
EX Dedra 2.0 ie LS


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 01 Ное 2004, 22:02 
Offline
Специалист
Специалист
Аватар

Регистриран на: 27 Сеп 2004, 13:39
Мнения: 336
Местоположение: София
Pioneer написа:
Цитат:
А за течния парафин нещо ще кажеш ли?
Не вреди на пластмасите и гумите може да се използва, придава супер блясък обаче събира много прахоляк по таблото :?


При мен като намазаха корите в една автомивка след това побеляха, за пластмасите си има спрей, но незнам какъв точно е най-добър. Има едни които са матови, и не се отразява блика от таблото върху предното стъкло

_________________
Изображение
Lancia Delta II 1.6 835С1000


Върнете се в началото 
 Заглавие:
 Мнение Публикувано на: 01 Ное 2004, 22:09 
Offline
Маниак Ланчист
Маниак Ланчист

Регистриран на: 01 Окт 2004, 13:38
Мнения: 3637
Местоположение: Варна
Ясно....
Аз питах за уплътненията на вратите... за таблото съм ял хурката с парафина!:(
Къде го продават? Аптеки или...?


Върнете се в началото 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
 
 Страница 1 от 2 [ 40 мнения ] Отиди на страница 1, 2  Следваща




Начало форум » lancia-bg.com Форуми » Полезно!


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта

 
 

 
Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов